Święto szkoły 2017

23 maja 2017 odbyło się ALO Matsuri – święto naszej szkoły! Był to szczególny dzień, bo chcieliśmy uczcić to, że Akademickie Liceum Ogólnokształcące istnieje już dziesięć lat!

Nasze spotkanie rozpoczęło się od tanecznego występu uczennic z klas drugich – Mani i Pauliny. Potem wysłuchaliśmy krótkich przemówień pani dyrektor Katarzyny Piórkowskiej-Pietrzak, która przypomniała, jak wyglądały początki ALO oraz pani doktor Aldony Drabik, założycielki naszej szkoły. Po głośnych oklaskach i wręczeniu kwiatów pani rektor nastąpił najsłodszy chyba moment dnia: wszyscy częstowaliśmy się pysznymi tortami przygotowanymi specjalnie z okazji dziesięciolecia ALO. Ta dawka energii mogła być przydatna tym, którzy postanowili wziąć udział w kolejnym zaplanowanym przez nauczycieli wydarzeniu – grze szkolnej „Tropem zaginionej opowieści”.

Zadanie nie było łatwe: trzeba było przejść po salach lekcyjnych  jak po labiryncie i rozwiązać zadania wymagające wiedzy, spostrzegawczości, kreatywności i poczucia humoru. Uczniowie musieli np. wyobrazić sobie, o czym mogli rozmawiać aktorzy teatru kabuki, odgadnąć znaczenia japońskich łamańców językowych, przeprowadzić doświadczenie, w którym ważną role odegrały pewne węże  czy wcielić się w rolę uciekiniera, który się waha. Rozwiązanie wszystkich zadań było równoznaczne ze zdobyciem przez uczestników gry czternastu rekwizytów, aby następnie, na ich podstawie, można było napisać opowiadanie (oparte na motywach  powieści Davida Mitchella „Tysiąc jesienie Jacoba de Zoeta”, co, oczywiście, było tajemnicą!). Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody: książki oraz zestawy ocen bardzo dobrych.

Podczas gdy część uczniów pisała swoje historie, inni mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych. Natomiast, gdy zakończyła się gra, rozległ się dzwonek wzywający wszystkich na lekcje – ale, uwaga, nie były to zwykłe zajęcia! Równie wyjątkowi byli też nauczyciele! Tego dnia stali się nimi bowiem sami uczniowie, którzy przeprowadzili zaproponowane przez siebie lekcje. Można było zarówno pośpiewać, nauczyć się karcianych sztuczek, jak i dowiedzieć się czegoś o seinen anime, sztuce cosplay oraz zgłębić tajemnicę liczb Fibonacciego!

Kolejnymi punktami programu był Szkolny Festiwal Filmowy oraz Festiwal Teatralny. W ich trakcie uczniowie prezentowali nakręcone przed siebie filmy będące kontynuacją jednej z japońskich baśni oraz wystawiali krótkie utwory sceniczne, których inspiracją były wylosowane wcześniej przez klasy obrazy lub rzeźby.

Na koniec zgromadziliśmy się wszyscy na uroczystym wręczeniu nagród. Odebrali je zarówno zwycięzcy konkursów mających miejsce tego dnia, jak i odbywającego się wcześniej konkursu programistycznego.

ALO Matusuri okazało się być dniem pełnym wrażeń!