Wycieczka do Torunia

Wycieczka do Torunia (15.11.2013)

Dnia 15 listopada klasy drugie wybrały się do Torunia pod opieką wychowawców. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Planetarium. Dzięki obecności pana Palucha mieliśmy okazję poznać historię Torunia. Podczas spaceru po rynku odwiedziliśmy dwa kościoły, a także z przyjemnością skosztowaliśmy sławnych toruńskich pierników. Wycieczka odbyła się w miłej atmosferze, wszyscy wróciliśmy bezpiecznie z uśmiechami na twarzy.

Patryk Frączak 2 c

Przed nami malownicza panorama Torunia

Przed domem Mikołaja Kopernika

Pomnik Flisaka – Legenda o Flisaku i żabach. Żaby te podobno mają szczególną moc spełniania marzeń – wystarczy tylko pomyśleć życzenie i jednocześnie dotknąć grzbietu żabki. Niewykluczone, że któraś z nich zmieni się w przystojnego księcia…

Przy rzeźbie Filusia– pieska profesora Filutka (postaci z drukowanej kiedyś w „Przekroju” kreskówki).

Osiołek – postawiony na pamiątkę pręgierza, który niegdyś stał w centrum Torunia.

Pod Krzywą Wierzą. Ponoć jest to miejsce, gdzie można sprawdzić swoją niewinność. Jeśli staniesz oparta plecami o mur dotykając go plecami, wyciągniesz przed siebie ręce i wytrzymasz chwilę – to znak, że jestes niewinna. Jeśli upadniesz, wtedy twoje sumienie jest nieczyste.

W planetarium

[nggallery id=60]


Wycieczka do Torunia

Toruń 2011

W piątek 3 czerwca klasy kulturoznawcze wybrały sie do Torunia. Mimo spotkania o wczesnej porze ( 6 rano!) wszyscy byli pełni energii.

Punktualnie o 6.45 , pod opieką p.Katarzyny Piórkowskiej i p.Radosława Siedlińskiego, ruszyliśmy pociągiem do miasta Mikołaja Kopernika.

Szczęśliwie od rana dopisywała pogoda. Pierwszym miejscem, które obejrzeliśmy był rynek starego miasta. Znajduje się tam piękna kamienica, w której urodził się i spędził pierwsze lata życia Mikołaj Kopernik. Ciekawostką były oryginalne zapiski uczonego.

Zwiedziliśmy Kościół św.Jana, zwany kościołem Kopernika. Świątynia była w remoncie , jednak można było podziwiać chrzcielnicę, piękne malowidła oraz wspaniały ołtarz. Wdrapaliśmy się też na wysoką wieżę, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Torunia.

Później opiekunowie dali nam czas wolny. Mogliśmy spokojnie przespacerować się uroczymi uliczkami pomiędzy starymi kamienicami. Niektórzy zakupili słynne toruńskie pierniki. Była też okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Wyjątkowo dobrze czuliśmy się w Muzeum Azji i Pacyfiku, gdzie obejrzeliśmy wystawę mieczy japońskich, zbroi, naczyń oraz drzeworytów. Mieliśmy chwilę na odpoczynek w ogrodzie stylizowanym na japoński. Zwiedziliśmy też Centrum Sztuki Współczesnej, później Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym wszyscy byli zachwyceni wspaniałym ołtarzem oraz krucyfiksem.

Pan Radek ciekawie opowiadał o każdym z miejsc.Słuchaliśmy go z uwagą i zaciekawieniem.

Okazał się lepszy niż jakikolwiek przewodnik, gdyż sam pochodzi z Torunia.

Na koniec bardzo zmęczeni dzielnie poszliśmy na zamek krzyżacki. Wysiłki wynagrodził piękny widok na panoramę miasta i Wisłę.

Iga Wójcik kl.I c

[nggallery id=22]