LICZBY I ZDARZENIA

Czy można połączyć historię z matematyką? Oczywiście, że tak. I to wcale nie poprzez zgłębianie historii matematyki;).

Za sprawą twórczego tandemu Wójcik-Zawisza powstał projekt wycieczki łączącej wątki historyczne z aktywnymi działaniami na polu matematyki. Panowie Grzegorz Wójcik (matematyk) i Cezary Zawisza (historyk) z chirurgiczną precyzją podzielili czas informatyków z klas 2A, 2B i 3A pomiędzy oba, kluczowe dla nich, zagadnienia. I tak, dni mijały wśród liczb – zarówno tych układających się w ciągi, szeregi czy działania, jak i tych, które określają nam zdarzenia. Uczestnicy zobaczyli m.in. Muzeum II Wojny Światowej, muzeum na Westerplatte, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum Emigracji. Po zwiedzaniu poświęcali czas na zajęcia matematyczne. W przerwach (były i takie) odwiedzili Oceanarium w Gdyni i Stadion Energa Gdańsk. Nie zabrakło też czasu na nadmorskie spacery. Podejrzewamy (choć nie mamy pewności), że chwilom refleksji wśród szumu fal patronowała p. Marta Grzyb. Bo któż inny, niźli polonistka, mógł zadbać o poetykę?