Uczniowie ALO

W naszym Liceum proponujemy Wam nie tylko komfortowe warunki do nauki. Znajdziecie tu także bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i okazję do rozwoju osobistych zainteresowań. Sama zaś atmosfera pośród uczniów sprawia, że dla wielu z Nich jesteśmy drugim domem!

Plan lekcji Poczta Dziennik Lektury

Przedmioty nauczania

W ofercie naszego Liceum znajdziecie wiele przedmiotów, których próżno szukać na planie lekcji innych szkół. Fachowo prowadzone przedmioty informatyczne dadzą podstawę do dalszej edukacji w tej dziedzinie, przedmioty plastyczne pozwalają rozwijać zdolności do malarstwa i rysunku, przedmioty kulturoznawcze przenoszą uczniów w wielobarwny świat Dalekiego Wschodu.

Informatyczne

Zajęcia z przedmiotów informatycznych oraz rozszerzony programem matematyki mają na celu przekazanie uczniom wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia w przyszłości studiów na kierunku informatyka. Dla przyszłych informatyków ważne jest to, żeby jak najwcześniej zdobyli fachową wiedzę, potrzebną do dalszego jej rozwijania. My jesteśmy w stanie ją przekazać. Proponujemy zajęcia z różnych dziedzin informatyki, dzięki czemu uczeń świadomie będzie mógł wybrać interesującą go specjalizację. Począwszy od podstawowej umiejętności programowania uczeń zapozna się u nas m.in. z projektowaniem systemów komputerowych, narzędziami i zasadami tworzenia baz danych, aplikacjami multimedialnymi, algorytmami i strukturami danych. Dzięki zdobytej wiedzy nasi absolwenci mają przewagę już na starcie studiów w tym kierunku.

Kulturoznawcze

Nauka w klasie o profilu kulturoznawczym pozwoli uczniom zapoznać się z fascynującą kulturą, sztuką oraz historią Dalekiego Wschodu. Dodatkowym atutem tej klasy jest obowiązkowa nauka języka orientalnego. Niezależnie od zajęć lekcyjnych uczniowie mogą uczestniczyć w wydarzeniach promujących kulturę Japonii organizowanych przez Uczelnię.

Plastyczne

Kierunek, który ma na celu połączenie sztuk plastycznych z technikami komputerowymi jest obecnie bardzo rozpowszechniony i znajduje swoje odzwierciedlenie na wydziałach artystycznych powstałych np. w PJATK czy ASP. W klasie o profilu plastyczno-informatycznym uczniowie poznają podstawowe pojęcia z zakresu zarówno tradycyjnych sztuk plastycznych, począwszy od malarstwa i rzeźby, jak i przetwarzania zdobytej wiedzy plastycznej poprzez stosowanie technik komputerowych. Ten rodzaj połączenia, zdawałoby się bardzo odległych dziedzin, pozwala na kompleksowe przygotowanie do dalszej nauki w tym zakresie.

Podręczniki - rok szkolny 2020-2021

We wszystkich profilach klas korzystamy z autorskich programów nauczania, które są wspierane specjalnie dobranymi materiałami i podręcznikami. Dzięki temu uczniowie zapoznają się z nowoczesnymi technologiami komputerowymi, śledzą aktualne trendy kulturoznawcze, poznają oprogramowanie wspomagające sztuki plastyczne. W przypadku klasy kulturoznawczej uczniowie korzystają np. z materiałów przesyłanych mailowo przez nauczyciela, tak jak jest to praktykowane na studiach.

Klasa 2 (3-letnie)

Klasa 3 (3-letnie)

Klasa 1 (4-letnie)

Klasa 2 (4-letnie)

Przewodniczący - Wiktor Stawski (2B)
Sekretarz - Domna Wicha (2E)
Wiceprzewodniczący - Antoni Wiśniewski (1BC)

Program nauczania, klasy:

informatyczno-matematyczna

Rozbudowany blok zajęć z zakresu nowoczesnych technik komputerowych i rozszerzony program matematyki. Uczniowie zapoznają się z różnymi dziedzinami informatyki, dzięki czemu będą mogli bardziej świadomie wybrać specjalizację, którą chcieliby kontynuować na studiach.

Przedmioty rozszerzone to:
informatyka, matematyka, język angielski, fizyka.

Przedmioty uzupełniające:
programowanie komputerowe, historia i społeczeństwo.

Przedmioty dodatkowe:
podstawy systemów komputerowych, relacyjne bazy danych, geometria.

plastyczno-informatyczna

Rozszerzony program przedmiotów plastycznych wspierany graficznymi technikami komputerowymi. To obecnie najbardziej rozwijająca się dziedzina zastosowań informatyki, której kontynuacją są nowo powstałe wydziały artystyczne w PJATK i ASP w Warszawie.

Przedmioty rozszerzone to:
język polski, język angielski, historia, historia sztuki.

malarstwo, przyroda.

Przedmioty dodatkowe:
podstawy fotografii, podstawy projektowania graficznego, rzeźba, tworzenie stron www, literaturoznawstwo.

kulturoznawcza

Program nauczania zawiera zagadnienia związane z kulturą Dalekiego Wschodu, komunikacją międzykulturową i rozszerzonym programem języków obcych. W tej klasie obowiązkowa jest nauka języka orientalnego. Uczniowie uczestniczą także we wszystkich działaniach Uczelni propagujących kulturę Dalekiego Wschodu.

Przedmioty rozszerzone to:
język polski, język angielski, historia.

Przedmioty uzupełniające:
historia i kultura Dalekiego Wschodu, przyroda.

Przedmioty dodatkowe:
język japoński, film i teatr japoński, życie codzienne Japonii, antropologia kultur Dalekiego Wschodu, literaturoznawstwo.

Zajęcia dodatkowe

Uczniowie ALO uczestniczą w różnego typu zajęciach dodatkowych, m.in. fakultetach i kołach zainteresowań, będących odpowiedzią na ich pasje oraz bieżące zapotrzebowania (matura, potrzeba wyrównania zaległości, przygotowanie do konkursów przedmiotowych). Nowi uczniowie to nowe tematy. Dostosowując program bezpłatnych zajęć fakultatywnych do potrzeb i sugestii uczniów, sprawiamy, że szkoła tętni życiem, a my sami nigdy się nie nudzimy. Każdy z nas może uczynić szkołę niepowtarzalną.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkole organizowane są:

Dodatkowo, uczniowie przygotowujący się do matury rozszerzonej uczestniczą w następujących fakultetach:

• fakultet z języka polskiego,
  • fakultet z matematyki,
  • fakultet z informatyki,
  • fakultet z historii sztuki,
  • fakultet z fizyki.