Statut ALO

ZASADY I TRYB UZYSKANIA WYŻSZYCH NIŻ PRZEWIDYWANE ROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH OBOWIĄZKOWYCH

§ 25

  1. 1. Uczeń ma prawo do poprawy przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z przedmiotu obowiązkowego jeżeli:
    1. 1.1 ocena ta została wystawiona na podstawie mniejszej, w porównaniu z innymi uczniami, liczby ocen bieżących (wynikającej np. z częstych lub długich, ale usprawiedliwionych nieobecności ucznia w szkole);
    2. 1.2 uczeń uzasadni, że ocena została wystawiona w sposób nieobiektywny.
  2. 2. Żeby poprawić przewidywaną roczną ocenę klasyfikacyjną uczeń (w terminie 3 dni od ogłoszenia przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej) występuje z prośbą pisemną do Dyrektora Szkoły o przeprowadzenie wewnętrznego pisemnego egzaminu sprawdzającego.
  3. 3. Nauczyciel ma obowiązek przygotować egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności ucznia z całego roku na ocenę, o którą ubiega się uczeń (zgodnie z kryteriami) i przedstawić go do zatwierdzenia Dyrektorowi Szkoły.
  4. 4. Uczeń przystępuje do egzaminu najpóźniej na 7 dni przed radą klasyfikacyjną.
  5. 5. Jeśli uczeń w wyniku egzaminu otrzyma ocenę, o którą się ubiegał, jest to jego ocena roczna klasyfikacyjna.
  6. 6. Jeśli uczeń w wyniku egzaminu otrzyma ocenę niższą niż przewidywana, nauczyciel traktuje ją jako bieżącą ocenę ze sprawdzianu powtórzeniowego i może mieć ona wpływ na roczną ocenę klasyfikacyjną (nawet obniżyć ocenę przewidywaną).
  7. 7. Przewidywaną ocenę klasyfikacyjną z przedmiotów dodatkowych można poprawić na podstawie zasad ustalonych z nauczycielem przedmiotu.

§ 26

  1. 1. Uczeń ma prawo do zgłoszenia zastrzeżenia do rocznej klasyfikacyjnej oceny wyłącznie w oparciu o § 19 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów (…) (Dz. U. Nr 83, poz. 562 ze zm.).
  2. 2. Rodzice mogą wnieść zastrzeżenia do semestralnej (rocznej) oceny klasyfikacyjnej od dnia jej wystawienia, nie później niż w ciągu 7 dni od zakończenia zajęć.
  3. 3. Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych. Postępuje się wówczas zgodnie z § 17 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. (Dz. U. Nr 83, poz. 562 ze zm.).
keyboard_arrow_left keyboard_arrow_right