Uczniowie ALO

W naszym Liceum proponujemy Wam nie tylko komfortowe warunki do nauki. Znajdziecie tu także bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i okazję do rozwoju osobistych zainteresowań. Sama zaś atmosfera pośród uczniów sprawia, że dla wielu z Nich jesteśmy drugim domem!

Plan lekcji Poczta Dziennik Lektury

Galeria prac  >

• Aneta Zimoląg

"Całość" - klasa 3
  • Marysia Jagłowska

"Kaczkobranie" - Klasa 3
  • Rafał Dobosz

"Ławica" - klasa 2
  • Andrzej Weremczuk

"Atak pszczół" - klasa 2

Przedmioty nauczania

W ofercie naszego Liceum znajdziecie wiele przedmiotów, których próżno szukać na planie lekcji innych szkół. Fachowo prowadzone przedmioty informatyczne dadzą podstawę do dalszej edukacji w tej dziedzinie, przedmioty plastyczne pozwalają rozwijać zdolności do malarstwa i rysunku, przedmioty kulturoznawcze przenoszą uczniów w wielobarwny świat Dalekiego Wschodu.

Informatyczne

Zajęcia z przedmiotów informatycznych oraz rozszerzony program matematyki mają na celu przekazanie uczniom wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia w przyszłości studiów na kierunku informatyka. Dla przyszłych informatyków ważne jest to, żeby jak najwcześniej zdobyli fachową wiedzę, potrzebną do dalszego jej rozwijania. My jesteśmy w stanie ją przekazać. Proponujemy zajęcia z różnych dziedzin informatyki, dzięki czemu uczeń świadomie będzie mógł wybrać interesującą go specjalizację. Począwszy od podstawowej umiejętności programowania uczeń zapozna się u nas m.in. z projektowaniem systemów komputerowych, narzędziami i zasadami tworzenia baz danych, aplikacjami multimedialnymi, algorytmami i strukturami danych. Dzięki zdobytej wiedzy nasi absolwenci mają przewagę już na starcie studiów w tym kierunku.

Kulturoznawcze

Nauka w klasie o profilu kulturoznawczym pozwoli uczniom zapoznać się z fascynującą kulturą, sztuką oraz historią Dalekiego Wschodu. Dodatkowym atutem tej klasy jest obowiązkowa nauka języka orientalnego. Niezależnie od zajęć lekcyjnych uczniowie mogą uczestniczyć w wydarzeniach promujących kulturę Japonii organizowanych przez Uczelnię.

Plastyczne

Kierunek, który ma na celu połączenie sztuk plastycznych z technikami komputerowymi jest obecnie bardzo rozpowszechniony i znajduje swoje odzwierciedlenie na wydziałach artystycznych powstałych np. w PJATK czy ASP. W klasie o profilu plastyczno-informatycznym uczniowie poznają podstawowe pojęcia z zakresu zarówno tradycyjnych sztuk plastycznych, począwszy od malarstwa i rzeźby, jak i przetwarzania zdobytej wiedzy plastycznej poprzez stosowanie technik komputerowych. Ten rodzaj połączenia, zdawałoby się bardzo odległych dziedzin, pozwala na kompleksowe przygotowanie do dalszej nauki w tym zakresie.

Podręczniki - rok szkolny 2019-2020

We wszystkich profilach klas korzystamy z autorskich programów nauczania, które są wspierane specjalnie dobranymi materiałami i podręcznikami. Dzięki temu uczniowie zapoznają się z nowoczesnymi technologiami komputerowymi, śledzą aktualne trendy kulturoznawcze, poznają oprogramowanie wspomagające sztuki plastyczne. W przypadku klasy kulturoznawczej uczniowie korzystają np. z materiałów przesyłanych mailowo przez nauczyciela, tak jak jest to praktykowane na studiach.

Klasa 1

Klasa 2

Klasa 3

Klasa 1
(4-letnie)

Przewodnicząca – Domna Wicha (1E)
Wiceprzewodniczący – Krzysztof Kudlak (2A)
Skarbnik – Michał Łada (2B)

Program nauczania

Profil informatyczno - matematyczny

Przedmioty kierunkowe:

informatyka: użytkowanie komputerów, algorytmy i struktury danych, projektowanie systemów komputerowych, programowanie komputerowe, podstawy systemów komputerowych, relacyjne bazy danych, geometria

informatyka: podstawy systemów komputerowych, użytkowanie komputerów, algorytmy i struktury danych, projektowanie systemów komputerowych, big data/bezp. w cyberprzestrzeni, relacyjne bazy danych; programowanie komputerowe

informatyka, matematyka, fizyka

Języki:

obowiązkowy angielski na poziomie rozszerzonym, drugi język do wyboru (m.in. japoński, niemiecki, hiszpański)

Profil kulturoznawczy

Przedmioty kierunkowe:

język japoński, film i teatr japoński, życie codzienne Japonii, antropologia kultur Dalekiego Wschodu, historia i kultura Dalekiego Wschodu, filozofia i religie Dalekiego Wschodu

wstęp do kulturoznawstwa, historia Dalekiego Wschodu, komunikacja międzykulturowa, kultura japońskiej codzienności, antropologia kultur Dalekiego Wschodu, film i teatr japoński, filozofia i religie Dalekiego Wschodu

(z literaturoznawstwem), historia

język polski, filozofia

Języki:

obowiązkowy angielski na poziomie rozszerzonym, japoński; trzeci język do wyboru (m.in. niemiecki, hiszpański)

Profil plastyczno-informatyczny

Przedmioty kierunkowe:

rysunek, malarstwo, podstawy fotografii, podstawy projektowania graficznego, rzeźba, tworzenie stron www, historia sztuki, informatyka: użytkowanie komputerów, grafika komputerowa

historia sztuki, podstawy projektowania graficznego, podstawy fotografii, tworzenie stron www, rzeźba, user expierence, plastyka, rysunek, malarstwo; informatyka: użytkowanie komputerów, grafika komputerowa

(z literaturoznawstwem), historia

Koła zainteresowań

Uczniowie ALO uczestniczą w fakultetach i kołach zainteresowań, które są odpowiedzią na ich pasje. Nowi uczniowie to nowe tematy. Dostosowując program bezpłatnych zajęć fakultatywnych do potrzeb i sugestii uczniów, sprawiamy, że szkoła tętni życiem, a my sami nigdy się nie nudzimy. Każdy z nas może uczynić szkołę niepowtarzalną.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkole organizowane są:

Uczniowie klas maturalnych mają możliwość uczęszczania na fakultatywne zajęcia z języka polskiego i matematyki.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia karate przygotowują się do zawodów sportowych na dodatkowych treningach.